Türkiye’nin En Organik Buluşması İstanbul’da

Organik tarım popülerliğini her geçen gün arttırıyor. Organik Tarım Araştırma Enstitüsü (FiBL) ve Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu (IFOAM) 2017 verilerini kapsayan “Organik Tarım Dünyası – İstatistikler ve Gelişen Trendler 2019” raporunda yer alan verilerde yükşelişi gözler önüne seriyor. Buna göre; küresel organik gıda pazarı bir önceki yıla göre yüzde 8 artarak 89,7 milyar dolardan 97 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Gittikçe büyüyen ve önem kazanan bir sektörü uluslararası alanda bir araya getiren tek ihtisas fuarı olma özelliği taşıyanDoğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı Exponatura19, 26– 29 Eylül tarihleri arkasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek, Fuar farklı coğrafyalardan gelen ziyaretçilere ev sahipliği yaparken, Türkiye’de de giderek gelişen organik gıda pazarına önemli katkı sağlayacak.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gelişen, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı olarak gerçekleştirilen organik tarım üretimi son 10 yılda beş kat arttı. Bu kapsamda Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından bu yıl 10’uncu kez düzenlenecek ‘Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı Exponatura19 için de geri sayım başladı. 26 – 29 Eylül tarihleri arkasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek organizasyonda; arı sütünden Türkiye’nin ilk ve tek keçi sütü bazlı bebek mamasına, arı ekmeğinden doğal zeytinyağlarına kadar birçok organik doğal ve sağlıklı ürün sergilenecek.

22 Ülkeden 17 Bin Ziyeretçi Ağırladı

Son olarak Hindistan, Sri Lanka, Rusya ve Peru’nun katılımcı ülke olarak yer aldığı 10 – 13 Ocak 2019 tarihleri arasında Anadolu’yu İstanbul’a taşıyan Exponatura,  22 ülkeden 17 bin ziyeretçi ağırladı. Türkiye’nin ve Dünya’nın farklı yerlerinden birçok sektör profesyonelini tek çatı altında buluşturan fuar eczanelerden, marketlere organik ürün alıcılarından aktarlara, doğal ürün üreticilerinden ithalatçılarına kadar geniş bir ticari hedef kitlesine sahip.  Fuar ayrıca, uzman konuklarının katılımlarıyla gerçekleşecek konfrans programıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.