Sektör Hakkında

Son yıllarda tüketici bilincinin artması ile birlikte sağlıklı ve doğal beslenmeye olan ilginin yükselmesi doğal ve organik ürünler sektörünün, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yükselen pazarlar arasında yer almasını sağlıyor. Gerek Türkiye’deki üretim, gerekse yurt dışından gelen ürünlerde çeşitlilik artıyor.

Organik ürünler son yıllarda gıda sektörü içerisinde en fazla dikkat çeken konuların başında yer alıyor. Türkiye’nin önceleri ihracat odaklı başlayan organik ürün pazarı son birkaç yıldır iç pazarda artan talep ile gelişimini arttırıyor. Kuru incir, üzüm, kayısı gibi geleneksel ihracat ürünlerinin yanı sıra ekolojik pazarların artmasıyla yaş sebze, meyve ve bakliyata olan talep de artıyor.

Yeni ürünlere yönelim de tüketime paralel olarak artmaya devam ediyor. Son yıllarda organik ev tekstili, temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri gibi farklı seçenekler de raflarda yerlerini almış durumdalar. Mamul ürünlere olan yatırımların da gözle görülür şekilde arttığını görüyoruz.

Exponatura, Türkiye’nin geniş coğrafyasından doğal ve sağlıklı ürün seçeneklerini tüm Dünya’ya tanıtmayı hedefliyor.

image001-1-768x384

Türkiye Hakkında

Türkiye, 80 milyona varan etkin bir genç nüfus ve hızla gelişen dinamik bir ekonomiye sahiptir. Dünyanın 16. Büyük ekonomisi olarak önemli bir pazar ve doğal konumu itibariyle bölgenin en önemli pazarlama ve üretim üssüdür. Gerek ülkemize sınırları olan 8 komşu ülke ve gerekse ülkemize yakınlığı itibariyle doğal etki alanımızda bulunan ve komşu ülke olarak adlandırabileceğimiz birçok bölge ülkesinin ticari merkezidir.

İstanbul Hakkında
Tam kalbinden geçen İstanbul Boğazı ile İstanbul, tam olarak iki kıtanın buluşma noktasında yer almaktadır ve hem Asya hem de Avrupa kıtasının değişik tatlarını dokusunda barındırmaktadır. Ekonomik ve kültürel olarak, Orta Asya, Doğu Avrupa, Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın birleştiği geniş bir haritanın tam ortasında yer almaktadır.

İstanbul’un uğrunda savaşlar yapılmasına da sebep olan, en popüler şehir olmasının en büyük nedeni coğrafi konumudur. Batı tarafı Avrupa’da, doğu tarafı ise Asya’da yer almaktadır. İstanbul’u iki bölüme ayıran en önemli kısmı ise Boğaziçi’dir. İstanbul, Avrupa ve Asya kıtalarına en yakın şehir konumundadır.

İstanbul gelişmekte olan bölge ülkeleri ve yeni yeni şekillenen İran, Irak, Rusya, Orta Asya ve Balkan ülkeleri pazarları için temel ve vazgeçilmez bir ticaret ve alışveriş üssüdür. Gerek Türk üreticilerinden mal satın almak isteyen ve gerekse bölge ülkelerine mallarının dağıtım ve pazarlamasını yapmak isteyen firmalar için İstanbul fevkalade uygun şartlara sahiptir.

20 milyonu aşan ve her kültürden insandan oluşan nüfusuyla hem Türkiye’nin ve hem de bölgenin en büyük şehridir. İstanbul kendi başına da doğal ürünler sektörünün önemli pazarlarından biri olduğundan halen birçok yerli veya yabancı firmanın üretim merkezlerini, depolarını, şube veya temsilciliklerini barındırmaktadır.