kadircan-keskinboraProf. Dr. Kadircan KESKİNBORA
Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

1959 yılında Mardin’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı şehirde, yükseköğrenimini Hacettepe Tıp Fakültesinde tamamladı. Göz Hastalıkları konusunda 1987 yılında Uzman, 1999’ da Doçent, 2007’ de Profesör oldu.

Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı olduğu Namık Kemal Üniversitesinden 2012 yılında ayrılıp, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi oldu.

Göz Hastalıkları dışında tıbbın başka bir alanında, “Deontoloji, Tıp Tarihi ve Etiği”  dalında ikinci doktorasını 2006 yılında tamamladı. Bahçeşehir Ü. Tıp F.  Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalında da öğretim üyeliğini sürdürmektedir.

Ulusal ve uluslararası bilimsel, ilgilisi olduğu sosyal ve sivil toplum kuruluşlarına da üye olan Keskinbora, İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Tıp Tarihi alanında İbn Sina’nın Küçük Tıp Kanunu (Kitab el-Kanûn el-Sagîr fi’t-Tıbb) adlı üç kitabı ile birlikte göz hastalıkları ve edebiyat alanında da birçok kitabı yayınlandı.

Ulusal ve Uluslararası kongrelerde, bilimsel veya bilgilendirici toplantılarda,  radyo ve televizyon kanallarında konuşmacı, panelist, kurs eğitmeni veya konferansçı olarak çok sayıda konuşmalar yaptı. Keskinbora’nın, yerli ve yabancı bilimsel dergilerde çok sayıda makalesi yayınlandı.

Bakırköy Türk Musikisi Konservatuvarı Yarı Zamanlı Programı Mezunudur. Türk Müziğinde solistlik icra eden Keskinbora’nın TRT repertuarına kabul edilmiş besteleri de vardır.


levent-kahrimanLevent KAHRIMAN
Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği Kurucu Başkanı

2007 Yılına kadar Kozmetik ve Deterjan konularında sektörde çalıştım. 2007 Yılında Laber Kimya adlı kendi firmamı kurdum.  2004 Yılından-2014 Yılına Kadar Kimyagerler Derneği Yönetim Kurulunda yer alarak, mesleki haklarımız ve kimyanın yaşamımızdaki yerine yönelik çalışmalar yaptım.

KİMDER tarafından üniversitelerle birlikte organize ettiğimiz eğitimlerden “Kozmetik Üretim Yönetimi ve Girişimcilik” adlı eğitimin eğitmenliğini yürütmekteyim. Dernek çalışmaları kapsamında birçok panel, seminer, kongre gibi organizasyonlarda yer alıp, konuşmacı olarak bulundum.

2011 Dünya Kimya Yılı çerçevesinde Kimyagerler Derneği olarak başlattığımız Kozmetik Kongrelerinin başkanlıklarını yürüttüm. Bu kapsamda 5 Kozmetik Kongresi gerçekleştirdik. Hâlihazır da, kurucu başkanlığını yaptığım Kozmetik Üretici ve Araştırmacılar Derneği başkanlığını yapmaktayım.

İzmir Ticaret Odasında Kozmetik Meslek Komitesi üyesi olarak çalışmalar sürdürmekteyim. Geçtiğimiz yıl tanıtımını yaptığımız “Anadolu Bitkileri” temalı ülkemizin ilk organik sertifikalı ürün grubunu tasarlayıp pazara sundum. 2013 yılında Türkiye’nin ilk kozmetik Veritabanı ve Özel kozmetik laboratuvarı olan Cosming Laboratuvarı kurdum.   Cosming Labortuvar bünyesinde 3 adet kitap yayınladık. Bunlardan birisi olan “Türkiye’nin Kozmetik Sektör Tarihi” ni kalem aldım. Kozmetik konusun da bir patentim, bir endüstriyel tasarım tescilim bulunmaktadır


nazim-sekerogluProf. Dr. Nazım ŞEKEROĞLU
ATABDER (Akdeniz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Derneği) Başkanı
GOFMAP (Global Federation of Medicinal and Aromatic Plants) Genel Koordinatörü
APTI – “Late Smt. Kamal Ben Vavia Memorial Award – 2015” Ödüllü Bilim İnsanı
Kilis 7 Aralık Üniversitesi, MYO Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı

02 Ekim 1972 yılında Kilis’te doğdu. Lisans eğitimini 1994 yılında tamamlayarak “Ziraat Mühendisi”, yüksek lisans eğitimini 1997 yılında tamamlayarak “Ziraat Yüksek Mühendisi” unvanlarını aldı. 2003 yılında “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” alanında bilim doktoru, 2007 yılında ise Doçentlik unvanına sahip oldu. 2013 yılında Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde Profesör olarak ataması yapıldı. Ulusal ve uluslararası yüzün üzerinde bilimsel eseri bulunan Prof. Dr. Nazım ŞEKEROĞLU, bugüne kadar yaklaşık 60 farklı ülkede bilimsel toplantılara konuşmacı olarak katıldı.

Uluslararası toplantı katılımlarına ilaveten kendisi ve çalışma grubu bugüne kadar “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” konusunda birçok ulusal ve uluslararası bilimsel toplantı (6th CMAPSEEC, MESMAP-2013, MESMAP-2 vd.) organizasyonunda yer aldı.

Birçok bilimsel ve sivil toplum kuruluşuna üyeliği bulunmakta olup, dünyaca tanınan birçok bilimsel yayınevi, kitap ve dergi grubunda danışmanlık ve hakemlikleri bulunmaktadır.

“Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” konusunda ulusal ve uluslararası işbirliği ve yürüttüğü AB projelerinin yanı sıra ilgili bakanlıklarda bilimsel komisyon üyelikleri ve TÜBİTAK proje değerlendirme üyelikleri gibi görevler yürütmektedir.

Üniversitede farklı birimlerde yöneticilik deneyimlerine sahip olup, evli ve üç çocuk babasıdır.


sadrettin-karahocagilSadrettin KARAHOCAGİL
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı

1964, Erzurum doğumludur. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Manchester Üniversitesi’nde ekonomi mastırı yapmıştır.

Rize’de kaymakam adayı, Sinop-Türkeli’nde, Ordu-Karabüz’de, Diyarbakır-Dicle’de ve Balıkesir Dursunbey’de kaymakamlık görevlerini yürütmüştür. İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanı olarak çalışmış, İçişleri Bakanlığı Strateji Merkezi Başkanlığı’nda araştırmacı olarak görev almıştır. 2002 – 2003 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı’nda Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Daire Başkanlığını yürütmüştür. 2008 yılından beri Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Çalıştığı alanlarda çeşitli uluslararası toplantılara katılmıştır. Birçok dergi ve kitapta yayınlanmış tercümeleri bulunmaktadır.

 


selman-ayazSelman AYAZ
Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanı

1964 yılında Trabzon ili Çaykara ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara ili Yenimahalle İlçesinde tamamladı. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 1993-1998 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünde araştırma görevlisi olarak görev yaptı.

1998-2000 yıllarında Muş Tarım İl Müdürlüğü’nde Mühendis,  2000-2002 yıllarında Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü,  Yem ve Gıda Tescil Hizmetleri Daire Başkanlığı’nda Mühendis, 2002-2009 yıllarında Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Yem ve Gıda Tescil Hizmetleri Daire Başkanlığı’nda Gıda Sanayi ve Üretim Tescil Şube Müdürü, 2009-2010 yıllarında Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Yem ve Gıda Tescil Hizmetleri Daire Başkanlığı’nda Gıda Kodeks Şube Müdürü görevinde bulunmuş, Temmuz 2011’den bu yana Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

 


ziya-sahinZiya ŞAHİN
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Başkanı
45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi Organizasyon Komitesi Başkanı

Muğla Tarım Meslek Listesi’nden Tarım Teknisyeni olarak 1974 yılında mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Tarım Ön Lisans Bölümü’nü bitirdi. 1977-2001 yılları arasında T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Fethiye Arıcılık Üretme İstasyonu Müdürlüğü’nde Şube Şefi olarak görev yaptı.

2003 yılında Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı oldu ve halen bu görevi yürütmektedir. Yine 2003 yılında 2. Başkan olarak yönetim kuruluna girdiği Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’ne 2016 yılında Başkan olmuştur ve halen bu görevi yürütmektedir.

2008 yılında kendisi tarafından ilki düzenlenen, 2016 yılında da 5.’si düzenlenecek olan “Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi” Organizasyon Komitesi başkanlığını yapmaktadır.

Aynı zamanda 2017 yılında İstanbul’da düzenlenecek olan “45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi” organizasyon komitesi başkanlığını yürütmektedir.