İnsanların ilk besin kaynaklarından biri olan ve bozulmayan içeriği ile çok değerli bir besin olarak yüzyıllar boyu insanlık için fayda kaynağı olan bal farklı dinler tarafından da önemsenmiş ve kutsal kabul edilmiştir. Bal, doğadan gelen eşsiz lezzeti ve besleyici içeriği ile şifa kaynağı olarak sağlık sorunlarından güzelliğe kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Geniş bitki örtüsü ve iklim çeşitliliği ile organik ve doğal ürünler için çok yüksek potansiye sahip Türkiye bal konusunda da aynı potansiyele sahiptir. Dünya üzerindeki bal veren nektarlı bitkilerin 4’de 3’ü Türkiye’de bulunmaktadır. Türkiye bal üretimi sıralamasında Dünya’da Çin’den sonra ikinci ve Avrupa Birliği Ülkeleri arasında ise birinci sırada yer almaktadır. Bal üretimi 100 bin ton üzerinde olan Türkiye’de devletin de yoğun desteklediği  arıcılık faaliyetlerinden elde edilen bal, balmumu, polen ve arı sütü gibi ürünlerden milli ekonomiye 600 milyondan fazla katkı sağlanmaktadır.

Türkiye’nin sahip olduğu yüksek potansiyel düşünüldüğünde yapılacak çalışmalar sonucunda bal üretiminde Dünya lideri olması kaçınılmazdır. Bunun için kalitenin, verimliliğin ve farkındalığın arttırılması ise önemli bir konudur.

Sektörünün en büyük ihtisas fuarı olma özelliği taşıyan Exponatura bu yıl ki temasını “BAL YILI” olarak belirleyerek giderek büyüyen sektöre ait farkındalığı arttırmayı aynı zamanda fuar esnasında yurtiçi ve yurtdışıdan  ağırlayacağı katılımcı firmaları ve profesyonel ziyaretçileri aracılığı ile oluşturacağı iş bağlantıları sayesinde ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Sizleri de hem iş bağlantıları yapmak hem de dolu dolu içeriklerden faydalanmak üzere Exponatura Fuarı’na katılımcı ya da ziyaretçi olarak davet etmekten mutluluk duyarız.